Bilgi

Nakliyecinin ve Müşterinin Sorumlulukları

Nakliyecinin sorumlulukları nelerdir, nakliyecinin sigortası olmalı mı ve nakliye parası ne zaman ödenmesi gereki gibi sorularınızı detaylandırıyoruz.

Evden eve nakliye hizmetinde nakliyat firmasının ve müşterinin birbirine karşılıklı olarak sorumlulukları vardır. Nakliye firması seçmeden önce dikkat edeceğiniz hususlar iş sorunda size kolaylık sağlayacaktır. Nakliye firması seçiminde özen gösteriniz. Mutlaka referans yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

Nakliyecinin müşteriye karşı sorumlulukları nelerdir?

Nakliyeci anlaşması üzerine aldığı yükü anlaştığı adresi taşımakla sorumludur. Bu taşıma sürecinde yükün zarar görmemesi ve aldığı şekilde teslim etmesi gerekmektedir. Yükü eksiksiz ve sağlam teslim ederken de belirlenen süre içinde işini tamamlamalıdır. Yükün taşınma sürecinde çevreye rahatsızlık verilmemelidir. Nakliye edilen yükün taşınması esnasında yol kapatılması gerekiyorsa izinlerinin alınması gerekmektedir. Merdivenle yük taşıma işlemlerinde peceren sökülmesi ve eksiksiz yerine takılması gerekir. Taşınacak yükün sigortası yapılmalıdır. Taşımacılık şirketinde çalışan personellerin sosyal güvenliği olması zorunludur.

Müşterinin nakliyeciye karşı sorumlulukları nelerdir?

Nakliyeci ve müşteri aralarında sözleşme yaptıktan sonra birbirine karşı sorumlulukları doğar. Müşterinin nakliyeciye karşı başlıca sorumlu olduğu hususlardan bahsedeceğiz. Müşteri nakliyecinin ödemesini zamanında ve eksiksiz yapmalıdır. Müşyeri taşınacak olan yükün hazırlığını yapmalı ve uygun ortam oluşturması gerekir. Nakliye firmasının önceden belirleyeceği istek ve önerileri yerine getirmesi gerekir.

Bu maddelerin dışında firma ile müşteri arasında diyaloğu açık tutmalı ve karşılıklı bir anlayış içinde olmalıdırlar. Yapılan anlaşma mutlak suretle yazılı olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı